واحد پول : تومان

میکرومتر چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

میکرومتر چیست
16 شهریور 1400

آیا می‎خواهید بدانید میکرومتر چیست و چه کاربردهایی دارد؟ آیا به تازگی با ابزاری به این نام آشنا شده‎اید و خواهان افزایش اطلاعات خود درباره این دستگاه هستید؟ اگر سوالاتی مشابه این موارد جز سؤالات شما هم است، با این مطلب همراه باشید. ما در این مقاله شما را با میکرومتر، بهترین زمان استفاده از آن و کاربردهایش بیشتر آشنا می‎کنیم.

 

میکرومتر چیست؟

یکی از رایج‎ترین ابزارهای مکانیکی که برای کالیبراسیون استفاده می‎شود، میکرومتر است. حالا ممکن است برایتان سوال پیش آید میکرومتر چیست؟ باید گفت این دستگاه ابزاری است که از آن برای انجام اندازه گیری‎های دقیق اقلام و فضاهای کوچکی نظیر پیچ، لوله، سوپاپ و ابزارهای مختلف استفاده می‎شود. به طور کلی، این دستگاه‎ها توسط افرادی که نیاز به انجام اندازه گیری‎های دقیق دارند در حوزه مهندسی مکانیک استفاده می‎شود. باید یادآوری کرد گاهاً زمانی که در انجام پروسه اندازه گیری خطایی رخ می‎دهد، مشکلات جزئی و جدی ایجاد می‎شود. میکرومترها به کاهش این خطاها کمک می‎کنند. این دستگاه در اندازه های مختلف و کاربردهای متنوع در بازار موجود است. قطعات و اتصالات مکانیکی فراوانی از میکرومترها در بازار موجود هستند که افراد می‎توانند از آن ها برای اندازه گیری حتی یک هزارم اینچ هم استفاده کنند. همچنین، برخی از انواع متنوع این محصول به شما امکان اندازه گیری فضاها و اجسام کوچک و مختلف را می‎دهد.

انواع مختلف میکرومتر

حالا که پاسخ سوال میکرومتر چیست؟ را یافته‎اید، احتمالاً خواهان کسب اطلاعاتی درباره انواع مختلف میکومترهای موجود در بازار هستید. از جمله انواع مختلف این محصول در بازار می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میکرومترهای بیرونی

میکرومترهای بیرونی کمی شبیه قلاب هستنند. این محصولات برای اندازه گیری اقلام مختلف در مکان‎هایی که اندازه گیری دستگاه‎ها و یا وسایل به سختی انجام می‎شود، کاربرد دارند. معمولاً از این نوع برای اندازه گیری ضخامت و یا قطر یک قطعه کوچک خارجی استفاده می‎شود. این نوع دستگاه دقت بالایی برای اندازه گیری ارائه می‎دهد. نحوه کارکرد این محصول در کنار طراحی آن به نحوی است که بتوان به سهولت از آن استفاده کرد. این مسئله باعث شده این ابزار به یکی از ابزارهای کارآمد برای اندازه گیری تبدیل شود.

  • میکرومترهای داخلی

نسخه‎های مختلفی از میکرومتر داخلی وجود دارد که از آن ها برای اندازه گیری قطر داخلی استفاده می‎شود. مدلی از این محصول وجود دارد که مشابه میکرومتر بیرونی است. این مدل برای اندازه گیری داخل یک جسم استفاده می‎شود. به این ترتیب، می‎توان قطر داخلی مهره‎ها، لوله‎ها و دیگر قطعات مکانیکی را به دقت اندازه گیری کرد. البته، نوع دیگری از این محصول شباهت زیادی به قلم دارد. هر دو نوع درون دستگاه قرار می‎گیرند تا بتوانند به صورت دقیق و پایدار قطعه را اندازه گیری کنند.

  • میکرومتر عمقی

از جمله کاربردهای این نوع می‎توان به اندازه گیری  دقیق عمق فضاهایی مختلف همچون سوراخ‎ها، شکاف‎ها و هر فاصله‎ای که بین سطوح و فضاهای فرو رفته وجود دارد، اشاره کرد. این نوع شباهت زیادی به  T دارد.

 

چگونه از میکرومتر استفاده کنیم؟

حالا که متوجه شده‎اید، میکرومتر چیست؟ و با انواع مختلف آن هم آشنا شده‎اید، احتمالاً خواهان یادگیری نحوه استفاده از آن هستید. حتماً قبل از اینکه از  استفاده به دقت واحد اندازه گیری موجود بر دستگاه را بررسی کنید. پیشنهاد می‎شود از واحد اندازه گیری متریک استفاده کنید. برای استفاده از میکرومترها، دستگاه را بین  انگشتان خود محکم کنید تا دستگاه به اندازه کافی محکم شود. در مرحله بعد، انگشت شست و دوک خود را بین  دستگاه نگاه دارید. هر دستگاه نکات مخصوص خود را برای استفاده دارد. شما می‎توانید برای یادگیری دقیق نحوه خواندن اندازه گیری‎های دستگاه از دفترچه راهنمای محصول استفاده کنید.

چه زمانی از دستگاه میکرومتر استفاده کنیم؟

پس از پرسیدن سوالاتی همچون دستگاه میکرومتر چیست؟ احتمالاً حالا کنجکاو هستید بدانید چه زمانی خواهان استفاده از آن هستید. میکرومتر ابزاری ضروری برای اندازه گیری دقیق و مکانیکی وسایل مختلف است. پس شما می‎توانید متناسب با نیاز خود همچون اندازه گیری عرض لوله و یا طول داخلی یاتاقان از این دستگاه استفاده کنید. این دستگاه باعث افزایش دقت اندازه گیری در حوزه‎های مختلف همچون مهندسی مکانیک می‎شود. صنایع مختلفی نظیر صنعت مکانیک جز حوزه‎هایی هستند که در آن ها از قطعات فراوان استفاده می‎شود. به همین علت، استفاده از این محصول در صنایع مختلف به منظور ارزیابی دقیق کارایی ابزارها ضروری است. اندازه گیری دقیق وسایل و دستگاه‎های مختلف با این محصول می‎تواند باعث خلق پروژه‎هایی بی عیب و نقص شود و از ایجاد خطاهای فراوان در کار جلوگیری کند.

 مقاله: فرز انگشتی چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربردهای میکرومتر در صنعت

به دلیل کاربردهای متنوع دستگاه  از آن در صنایع متنوعی نظیر فلزکاری، ساخت ماشین آلات، مهندسی مکانیک، آزمایشگاه‎ها، مصارف خانگی، ساختمان سازی، تولید موتور و سرگرمی استفاده می‎شود. کاربردهای میکرومتر چیست؟ اگر این سوال ذهنتان را به خود مشغول کرده با این بخش همراه باشید. از جمله کاربردهای این ابزار در صنعت می‎توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • اندازه گیری ابعاد مختلف

همانطور که در این مقاله به این مسئله پرداخته‎ایم، یکی از اصلی‎ترین کاربردهای این دستگاه اندازه گیری ابعاد واقعی وسایل و ابزارهای مختلف است.

  • تعیین ضخامت لوله دیوار

با استفاده از میکرومتر می‎توان دستگاه‎ها، ابزارهای ریز و کوچکی نظیر ضخامت لوله دیوار را اندازه گیری کرد. به این ترتیب، می‎توان دقیق تر از لوله منتخب در فضای داخلی ساختمان‎ها استفاده کرد.

  • اندازه گیری ضخامت کاغذ

در برخی از صنایع به اطلاعاتی همچون میزان ضخامت یک تکه کاغذ نیاز است. خوشبختانه این دستگاه باعث آسان تر شدن این کار شده است. البته، نمی‎توان از انواع مختلف این دستگاه در مارکت برای این کار استفاده کرد.

  • تعیین قطر و اندازه شیارهای باریک

برخی اجسام قسمتی به نام شیار دارند و تعیین اندازه این قسمت در برخی صنایع مهم و ضروری است. اندازه گیری قطر شیار کاری سخت و طاقت فرسا است، اما به لطف وجود این ابزار مخصوص امروزه می‎توان این کار را انجام داد.

متخصصان صنایع مختلف پس از آشنایی با این محصول و یافتن پاسخ سوال کاربرد میکرومتر چیست؟  می‎توانند دقیق‎تر و آگاهانه‎تر به انتخاب دستگاه مورد نیاز خود می‎پردازند.

میکرومتر چیست

جمع بندی

در پایان باید گفت میکرومتر در صنایع متنوعی استفاده می‎شود و جز یکی از ابزارهای مهم و ضروری در صنایع فراوان است. شما به عنوان یک فرد متخصص می‎توانید متناسب با نیاز خود از این ابزار متناسب با کسب و کارتان استفاده کنید. پس حتماً اطلاعات خود را درباره اینکه میکرومتر چیست و چه کاربردهایی در صنعت و بیزینس شما دارد، افزایش دهید. به این طریق می‎توانید از این ابزار کاربردی بهتر استفاده کنید.

مقاله: دقیق ترین و بهترین ابزار اندازه گیری در صنعت

سؤالات متداول:

  • پیچ سنج میکرومتر چه کاربردهایی دارد؟

گاهی از این محصول برای اندازه گیری دقیق اجزا در مهندسی مکانیک، ماشین کاری و یا دستگاه‎های مکانیکی استفاده می‎شود.

  • از کجا میکرومتر خریداری کنم؟

شما می‎توانید انواع متنوع و مختلف این ابزار را از فروشگاه‎ها یا ابزار فروشی‎های سراسر کشور تهیه نمایید. برای این کار می‎توانید به فروشگاه‎ها به دو صورت آنلاین و حضوری مراجعه کنید.

  • سه نوع مختلف میکرومتر چیست؟

انواع مختلفی از این محصول در بازارها و مارکت‎ها موجود است. اما سه نوع رایج آن ها شامل نوع داخلی، بیرونی و عمقی هستند. هر کدام از این سه نوع کارایی مخصوص خود را دارند، که در پاراگرافی بالاتر مفصلاً به آن ها پرداخته‎ایم.

حالا که به پاسخ سوالاتی در رابطه با میکرومتر چیست؟ دست یافته‎اید، بهتر می‎توانید نسبت به تهیه دستگاه مورد نیاز خود اقدام نمایید.

سفارشات ثبت شده پس از تاریخ 24 اسفند 1401 در تاریخ 14 فروردین 1402 ارسال خواهند شد
+